Nakladatelé upozorňují na negativní důsledky zvýšení DPH pro knihy
Jakub VaníčekTrojice nakladatelů, Martin Vopěnka, Michal Rybka a Pavel Nýč, zveřejnila text, v němž upozorňuje na následky zvýšení DPH pro knihy a kulturu. Česko podle ní stojí na rozcestí — buď se vydá stejnou cestou jako jiné státy EU, anebo se zařadí po bok Bulharsku.
Průměrná DPH na knihy v jiných evropských státech čítá 7,6 %. Osm evropských zemí má pro knihy stanovenu speciální sazbu, která je nižší než u léků a potravin. U nás byla doposud nastavena na 10 %, vládní koalice ji hodlá zvýšit na standardních 19 %. Přiblížíme se tak Bulharsku, kde je daň stanovena na 20 %.
Trojice nakladatelů, Martin Vopěnka, Michal Rybka a Pavel Nýč, zveřejnila text, v němž upozorňuje na následky zvýšení DPH pro knihy a kulturu. Mimo jiné v něm píše:
„Stále jednoznačněji se v souvislosti s důchodovou reformou mluví o zvýšení nižší sazby DPH z 10 % na 19 %, a to bez výjimky. Takto získané prostředky mají financovat propad v příjmech z odvodů na sociální pojištění.
Paralelně s tím se v souvislosti s neúspěchem českých žáků v mezinárodním srovnání mluví o alarmujícím poklesu úrovně vzdělání a v neposlední řadě také o nedostatečné schopnosti žáků rozumět psanému slovu.
Rádi bychom s největším možným důrazem upozornili, že zvýšení sazby DPH na knihy povede ke skutečné devastaci knižního trhu, k likvidaci nakladatelů, kteří vydávají i nekomerční literaturu, a k snížení dostupnosti knih pro veřejnost. Ekonomická klišé o tom, že subjekty trhu zvýšení snadno absorbují, promítnou částečně do cen a částečně si sníží marži, tady neobstojí.“
Knižní trh u nás už řadu let stagnuje. Celkový finanční obrat neroste ani neklesá. Neexistuje žádný způsob, jak tento obrat knižního trhu zvýšit. Ve výsledku to tedy znamená, že nakladatelé a knihkupci budou při zvýšení DPH dodatečně zdaněni z obratu sazbou 9 %. To je připraví prakticky o veškerý zisk, tedy i o důvod jejich činnosti.
Podle nakladatelů je nutno si položit otázku, jaké změny rozhodnutí skokově zvýšit DPH na knihy přinese státnímu rozpočtu. „Při odhadovaném obratu knižního trhu 8 miliard se jedná o 720 milionů. Vzhledem k poklesu zisku nakladatelů se ale sníží odvody daně z příjmu u těchto subjektů. Část zaměstnanců přijde o práci, autoři a překladatelé o část honorářů, polygrafický průmysl o část zakázek. Výsledný dopad na státní rozpočet tak bude pravděpodobně nulový.“
Kulturní důsledek je také zřejmý. Prodej náročné literatury, jejž nelze srovnávat s prodejem běžného literárního produktu pro masového čtenáře, bude ještě více zkomplikován. „Jistě, knižní trh zcela nezanikne. Mnohem spíš však přežije literatura komerční než literatura hodnotná. Hodnotná původní literatura pro děti, která vzhledem k vysokým vstupním nákladům živoří už dnes, zanikne zcela určitě,“ vyvozují nakladatelé.
Celý dopis a srovnávací tabulku DPH v Evropě naleznete zde.